Aloe Vera Faydaları


Köken olarak Afrika’dan geldiği bilinen aloe veranın, bitki familyası olarak da zambakgiller familyasına aittir. Ancak buna rağmen dış görüntü açısından kaktüse benzeyen bir görüntüsü bulunmaktadır.

İçeriğinde pek çok mineral, vitamin, enzim ve aminoasit bulunan aloe vera bitkisi özellikle uzun yıllardan beri alternatif tıp tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir ürün niteliğinde olmaktadır.

Bugüne kadar aloe vera bitkisine yönelik yapılan tıbbi araştırmalarda; vücut üzerinde oluşmuş pek çok yanık izi problemini ve yara izi problemini deforme etmeden gayet sağlıklı bir şekile iyileştirebildiği gözlemlenmiştir.

Bunun dışında enfeksiyon problemi olan hastalıklarda da tedavi sürecinde antibakteriyel özellikleri nedeniyle gayet etkili bir doğal ürün niteliği taşımaktadır.

Bunun dışında vücutta ortaya çıkan huzursuz bacak sendromunda, mide ülseri problemlerinde, hemoroid hastalığında veya kabızlık problemlerinde sıklıkla başvurulan doğal bir ürün olan aloe vera; anlattığımız tüm bu faydalarını kısaca özetleyecek olursak içeriğinde yer alan jelden kazanmaktadır.

Aloe vera jeli nedir?

Bahsedilen aloe vera jeli, bitkinin üzerindeki yeşil kabuk kısmının altında kalan renksiz bir jeldir. Bu jel içerik olarak parankim denilen hücreler tarafından üretilmekte olan müsilaj bir jel yapısındadır.

Bu jelden faydalanmak isteyen kullanıcıların aloe vera yapraklarını ortadan ikiye ayırıp içini sıyırmaları veya bu yaprakları komple blender makinesine atıp jeli ortaya çıkartabildikleri görülmüştür.

Hatta isteyen kullanıcıların gidip sürekli satın almak yerine, bir kez alıp bu ürünü de evinde saksıya ekerek sürekli yetiştirdiği de görülmektedir. Bunu yapabilmek için sadece alacağınız aloe verayı orta boy bi saksıya yerleştirdikten sonra, çok fazla su vermemeniz ve karanlıkta kalmayacağı bir alanda muhafaza etmeniz yeterlidir. Hatta bu bitki yeterli güneş ışığını da alırsa bir metreye kadar da uzayabilmektedir.

Aloe vera bitkisi, yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere çok eski zamanlardan beri alternatif tıp bilimin vazgeçilmez fayda sağlayıcı ürünlerinin arasında yer almıştır. Bizim ülkemizde bu ürünün yaygın bir şekilde kullanılması ise 1990’lı yıllardan sonraki süreçlere rastlamaktadır.

O yıllarda oldukça popüler olan ve fazlaca rağbet alan aloe vera, günümüzde hala rağbet gören bir ürün olsa da ilk yaygınlaştığı zamanlardaki popülaritesini doğal olarak çok da koruyamamıştır

Şuan piyasada aloe vera kadar aloe vera yağı, aloe vera jeli, aloe vera sabunu, aloe vera içerikli yanık spreyleri ya da aloe vera nektarı gibi pek çok ürün bulunmakta ve bireyler ihtiyaçlarına göre çoğu kez bu ürünlerden temin edebilmektedirler.

Kaynak


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
1
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aloe Vera Faydaları

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image