Çalışma ortamında mutluluğu yakalamak zor değil: Küçük değişikliklerle daha mutlu bir iş hayatının sırları


Çalışma hayatının en zorlu yanlarından biri ayakların geri geri gitmesine neden olan iş ortamları. Çalışma ortamından ve arkadaşlarından memnun olmamak, sevdiğiniz bir işi yapıyor olsanız bile sizi mutsuzluğa sürükleyecektir. Neyse ki bunun için yapabileceğiniz çok şey var.

Arkadaşlık kurun

İş yerinde en az bir kişi ile kafa yapınız uyuyor olacaktır. Uyumlu olun ve arkadaşlık kurmaya çalışın. Çünkü bu insanları her gün herkesten fazla görüyorsunuz.

Mesai bitiminde hemen kaçmayın, onlarla sohbet edin, ortak aktivitelere katılın. Kendi ekibinizle anlaşamıyorsanız bile başka bir departmanda çalışan kişilerle daha uyumlu olabilirsiniz.

Sohbet edebildiğiniz, birlikte gülebildiğiniz kişilerle olmak iş yerini sizin için güzel bir yere çevirecek; stresi azaltırken verimliliğinizi yukarı çekecektir.

Çalışma alanınızı dekore edin

Evimizi kurarken kendimize dair bir şeyler ekleriz. Rahat hissettiğimiz, bizi gülümseten detaylarla süsleriz. Çalışma masamız da bundan farksız. Kendinizi rahat ve ait hissettiğiniz bir yere dönüştürmek için çalışma masanızı dekore edin.

Dekorasyonunuza resim gibi kişisel eşyaların yanında canlı bir çiçekle de doğallık katın. Kalem, ajanda gibi ofis malzemelerini de zevkinize uygun tasarımlarda almaktan çekinmeyin.

Olumsuz durumlara bir de siz olumsuz yaklaşmayın

Yapıcı olmaya çalışın. Halihazırda olumsuzluk çıkaran bir olayın üzerine gitmeyin. Bu bir iş meselesi veya çalışan anlaşmazlığı olabilir. Her iki durumda da yapıcı bir yaklaşıma sahip olursanız karşılığını göreceksiniz.

Rahatlama anları yaratın

Bu bir kahve molası veya açık havaya çıkıp nefes alma olabilir. İş yerleri çok yoğun ve başını kaldırmadan çalışılan yerler olsa bile 5 dakikalık bir mola bile sizi kendinize getirmeye yetecektir. Kısa kısa ‘ben zamanı’ yaratın. bu işe daha verimli dönmenizi sağlayacaktır.

İş arkadaşınızla yürüyüş molaları verin

Eğer on dakikalık aralar yapabilecek durumdaysanız, çalışma arkadaşlarınızdan biriyle yürüyüş yapın. Açık havaya çıkmak ve hareket etmek kan dolaşımını arttıracak ve sizi rahatlatacaktır. Ayrıca yaratıcılık sürecine de yardımcı olacaktır.

Ofis partileri düzenleyin

Ofis içindeki insanlarla iş dışında diyaloglar kurmak, iş stresinden uzak kimlikleriyle tanışmak ofis ortamındaki arkadaşlık bağını güçlendirecektir. Bu sizi de arkadaşlarınızı da rahatlatarak ertesi haftaya daha güzel başlamanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak ofis içinde kedinizi rahat hissetmeniz ve bunu çevrenizdekilere yaymanız herkesin daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Bu da daha verimli ve mutlu bir çalışma ortamı demektir.

 

Kaynak


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çalışma ortamında mutluluğu yakalamak zor değil: Küçük değişikliklerle daha mutlu bir iş hayatının sırları

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image