Döşemelik Kumaşlarda Tercih Edilmemesi Gereken Renkler ve Desenler


Dayanıklılık açısından önemli çeşitliliklere sahip olan döşemelik kumaşların seçimi son derece özen gösterilmesi gereken bir konudur. Tercih edilmemesi gereken renk ve desende kumaşların kullanımı neticesinde pişman olmak, verimsiz bir ev yaşamı ve huzursuz bir ortam gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalınabileceği için bu konuya son derece özen gösterilmelidir.

1. Düz Renkler

Kullanıldıkça zamanla genleyen ve genişleyen, kalkıp oturdukça üzerinde iz bırakan düz renk kumaşlar, potluğu kolay gösterdiği ve çirkin bir görüntü oluşturduğu için döşeme konusunda tercih edilmesinden kaçınılan kumaş türlerindendir.

2. Kumaş-Deri Uyumsuzluğu

Kumaş ve derinin bir arada kullanıldığı mobilyalarda deri ile kumaşın aynı renkte olması son derece kötü bir görüntü oluşturduğundan bu ikisinin zıt olmasına özen gösterilmelidir.

3. Panzot Koltuk Takımları

Doğru çizgilerde olmadığı takdirde bulunduğu ortamda büro havası yaratılmasına neden olan bu türden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışılmalıdır.

4. Klasik Çizgilerde Zıt Kombinasyon

Klasik bir mobilya tarzı tercih edildiğinde birbirine zıt döşemelik kumaşlar tercih edilmemelidir. Bu tarz zıt kombinasyonlar daha spor ve salaş tarzlar için uygun olduğundan klasik tarzlarda hoş olmayan bir görüntü oluşturur.

5. Gri Renk

Oldukça zarif ve şık göründüğü için sıklıkla tercih edilen döşemelik kumaşlar arasında yer alan gri renk; vişne suyu, şarap, kahve ve benzeri zor lekeler konusunda oldukça inatçı ve yıpratıcı olduğu için tercih edilmemelidir.

6. Koltuk-Kırlent Kombinasyonu

Ortamda daha hoş bir hava yaratılmak istendiğinde koltuk ve kırlentin zıt kombinasyonlarından faydalanılır. Koltuk ve kırlentlerin kumaşlarının aynı renkte seçilmesi durumunda kırlentler koltuk üzerinde görünmez ve son derece sıkıcı bir görüntü meydana gelir.

7. Otantik Desenler

Daha çok büyük salonların ve oturma odalarının şık görünmesi için kullanılan otantik desenler, küçük odalara yerleştirilecek olan mobilyalarda kullanılacak olan döşemelik kumaşlar için kesinlikle tercih edilmemelidir.

8. Seyrek Kullanıma Yönelik Kumaşlar

İpek ve işlemeli kumaşlar ile oya işi gibi döşemelik kumaşlar, oldukça zarif görünmelerine rağmen işlevsellik açısından kullanışsız ve yalnızca seyrek kullanıma yönelik oldukları için gündelik hayatta tercih edilmemesi gereken kumaşlar arasında yer alır.

 

Kaynak : Sinay.com.tr

What's Your Reaction?
Waoow Waoow
1
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döşemelik Kumaşlarda Tercih Edilmemesi Gereken Renkler ve Desenler

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image