Hedeflere giden zorlu yolda sağlam durmanın 5 yolu


İnsanları hayata bağlayan, deyim yerindeyse onlara yaşam enerjisi veren en önemli şeylerden biri de hedeflerdir. Nicedir üzerinize yapışan 5 kiloyu vermek, bir maraton koşmak, İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmek ya da hep istediğiniz yüksek lisans programını tamamlamak… Bu hedeflerin hepsi bambaşka konulara odaklanıyor olsa da özünde hepsi gücünü aynı yerden alıyor: Yapabildiğinin en iyisini yapmak ve kendi sınırlarını zorlama duygusu.

İşte konusu ne olursa olsun, hedeflerinize giden zorlu patikalarda, tökezlemeden ve emin adımlarla ilerlemek için bu 5 basit yöntemi izlemek sizin için son derece faydalı olabilir:

Düşüncelerinize eğilin

Hedeflerinize ulaşmanın ilk ve en önemli adımı, şimdiye dek yaptıklarınız ve yapmayı istedikleriniz arasında bağ kuran bir hayat felsefesi inşa etmektir. Yani başarmayı istediğiniz şeyleri ve gelişmenizi besleyecek düşüncelerinizi parlatmak bu konudaki en büyük sorumluluğunuzdur. Sizi hedefinize giden yoldan alı koyan her türlü zararlı ve negatif düşünceyi kafanızdan atın gitsin!

Koşulları reddedin

Hedeflere ulaşma yolundaki bir diğer sorumluluğunuz ise sadece eylemler değil koşullar üzerinedir. Yani mevcut koşulları bir özür mekanizmasına çevirmeden, bu koşulları sizi hedefinize daha sıkı hazırlayan bir antrenör olarak kabul etmeyi deneyin.

Duruma göre hareket edin

Hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olanları elde edebilmenin yollarından biri de düşüncelerinizi eylemlerinize göre sıraya koymaktır. Bunu araba kullanırken mesajlaşmaya benzetebiliriz: Gözünüz yolda ve eliniz direksiyondayken kesinlikle çok daha iyi bir şoför olursunuz. Bu benzetmeyi daima aklınızda tutun.

Performansınızı geliştirin

Eğer somut bir hedefiniz varsa, daima kendi yapabileceğinizin en iyisini yapmaya odaklanın. Bu noktada kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine, her pratiğinizde ve çabanızda çıtayı bir tık daha yukarı taşımaya çalışmak; uzun vadede performansınızı ciddi ölçüde artıracaktır.

Kendinize yatırım yapın

İster finansal anlamda olsun, isterseniz mutlu bir evlilik yürütme konusunda; daima kendinize yatırım yapın. Etrafınızdaki tüm imkanlara, kendi kişisel gelişiminizi ve performansınızı besleyecek birer kaynak olarak bakın ve bunlardan yararlanmaya çalışın.

Kaynak


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedeflere giden zorlu yolda sağlam durmanın 5 yolu

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image