Minimalist Yaşamın İpuçları


Tekrardan selamlar. Bu durum herkesin gündelik hayatında sıkça karşılaştığı bir durum olsa gerek. Çünkü herkes ister istemez görüp beğendiği herşeyi almak ister fakat bazen durum istenilen kadar toz pembe olmaz. İşte bu durumlarda genelde minimalist yaşamanın tüyolarını bilmemiz gerekir.Sizlere nacizane birkaç bu konu hakkında tüyo vermek isterim.

Öncelikle minimalizm kelimesine odaklanmak istiyorum. Minimalizm nedir? Açıkcası bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir diye düşünüyorum. Hayatta binlerce konu hakkında minimalizm düşünceye sahip olabilirsiniz. Bu kelimenin asıl anlamı ‘sadelik’ demektir. Yani ben kozmetik veya makyaj eşyalarım konusunda sadeliği baz alarak harcama yapabilirim bir başkası ev dekorasyonu,maddi sadelik yada zaman olarak bunu düşünebilir. Sadelik dediğim şeyi biraz açıklamak gerekirse: tüketilecek zaman eşya veya herhangi birşey konusunda en aza indirgenerek fazla tüketimi sınırlamak ve yapılacak faaliyete daha sağlıklı odaklanmak açısından yapılan bir eylemdir. Ayrıca hayatta minimalist yaşamak insana hem mutluluk,hem sağlık hemde güzel bir örnek olmak açısından çok da yararlı olabilir. Yani bazen sırf son moda,en iyisi o diyip aslında kendimizi kandırarak aldığımız pahalı ürünlerle,sırf marka diyip fazladan harcamalar yaparak bütçemize de zarar veriyoruz. Son dönemin modası haline gelen tüketim canavarı olmak artık bize çok normal birşeyimiz gibi geliyor. Şimdi size bunların dışında minimal harcama yapmanın verdiği olumlu şeylerden birkaçına değineceğim.

 • Mutluluk:Ev eşyası konusunda bazen abarttığımız oluyor ve sonradan pişman oluyoruz. Aslında ne kadar sade,ihtiyacından fazla alınmayan,kullanışlı ürünler alırsak hem bütçemiz sarsılmıyor hemde bir nebze olsun bütçemizin sayesinde mutlu olabiliyoruz
 •  Stres:Tabiki bütçemiz daralmadıkça stres konusunda da rahatlamış oluyoruz. Örneğin son moda diye bütçemizi aşacak bir telefonu taksitle alırsak daha sonrasında sıkıntılar yaşayabilir,stres konusunda sıkıntı çekebiliriz.
 • Özgürlük: Fazlalıktan kurtulduğumuz için taksit stresi,kaygısı gibi türlü duygulardan kurtulduğumuz için kendimizi daha özgür hissetmiş oluruz.
 • Sağlık: Belkide gereksiz harcadığımız zamanımızı bir spor, bir diyet yada güzel bir hobi aktivitesi ile doldurduğumuz için aynı zamanda sağlıktan da pozitif geri dönüş olacaktır.

 • Maddecilik (Materyalizm) Takıntısı:Eğer biz ne kadar çok maddeye sahip olursak içten içe bazen bağlanabiliyoruz.Örneğin paraya bağlanabiliyoruz,son moda kıyafet,ayakkabı,araba,telefon ve daha birçoğu… Eğer minimalist yaşamayı öğrenirsek maddecilik hissiyatı da,gerekenden fazla bir harcama yapılmadığı için ortadan kalkacaktır.

Benim sizlere minimalist yaşam konusunda önerilerim bunlardı.Ben aklıma geldiği şekilde örneklendirerek fikirlerimi sundum siz daha farklı düşünebilirsiniz herkes farklı bir düşünceye sahip olduğu için bu konuda kimse kimseyi kısıtlayamaz. Fakat bu konu som dönemin en önemli konularından biri olmasına rağmen çok fazla bir bilgiye ulaşamadığım için sizlerle fikirlerimi sunmak istedim. Beğenen beğenmeyen herkese teşekkür ederim bana vakit ayırdığınız için. Aşağıya yazmamı istediğiniz herhangi bir konu varsa yorum olarak bırakabilirsiniz,sizlerin fikirleri benim için çok önemli tekrardan teşekkür ederim bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
4
İşte bu!

Comments 7

 1. Bu ipuçlarını hayatımın geri kalan kısmında kullanacağım.Hayata dair ipuçları paylaşmaya devam edersen sevinirim.

 2. Bence minimalizm az olanla yetinebilmek ve çok eşyaya gerek duymamaktır. Kişiden kişiye değişir ama bence daha rahat bir yaşam yaşabilmek için az olanla yetinmek gerekir.

 3. Bu ipuçlarını kullanacağım.Hayata dair ipuçları paylaşmaya devam edersen sevinirim. seni sürekli takip ediyorum güzel konulara makalelere değiniyorsun tam aragıdım site teşekkürler.

 4. Güzel bir yazı olmuş, insan gerektiği zaman nerede duracağını bilmeli, her şeyi almak hevesi ve bu aldığı şeylerin hepsini takma-giyme takıntısı, yani aşırıya kaçma durumu hem ekonomik açıdan sıkıntılara sebep olurken hem de görsellik yönünden estetik olmayan bir görüntü oluşturuyor.

 5. Bence minimalizm çok eşyaya gerek duymamaktır. Kişiden kişiye değişir ama bence daha rahat bir yaşam yaşabilmek için az olanla yetinmek gerekir. Tam istedigim bir makale hazırlamıssın eline saglık sürekli takipteyim teşekkürler.

 6. Minimal her şeyi seviyorum. Dolayısıyla minimalist yaşamayı da. Yazıdaki birbirinden güzel ipuçları için teşekkür ederim. Blogu yer imlerime ekledim. Düzenli olarak ziyaret ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minimalist Yaşamın İpuçları

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image