Orijinal Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?


Tespih Nedir? Çeşitli maddelerden boncuk biçiminde yapılmış on bir, otuz üç ya da doksan dokuz tanenin ibrişime geçirilip bağlanmasıyla yapılan halkanın adıdır.

Tespih günümüzde ibadetlerimizin bir parçası olarak görülse de, kültürel bir motif ve estetik özellikleriyle değerli bir sanat eseri ve çok güzel bir aksesuar olarak kullanılarak kültürümüzdeki yerini de almaktadır. Tespihlerde ipliğin iki ucunun birleştiği yerde uzunca bir kısım bulunur buna imame adı verilir. İmame ucunda kamçı vardır. Birçok insan bu ismi bilmediğinden dolayı püskül olarak ifade etmektedir. Tespihlerin ipliğinin sağlam olması için ibrişim denilen malzemeden yapılmaktadır. Günümüzde naylon ipliklere dizilmiş tespihlerde vitrinlerdeki yerini almıştır.

Tespihin yapılması büyük bir dikkat ve ustalık ister. İyi bir tespihte, tanelerin çok ince delinmeleri, aynı biçim ve boyda olmaları gibi özellikler aranırken,

◦Değerli Taş Tespihler

◦Fosil Tespihler

◦Ağaç Tespihler

◦Hayvansal Tespihler karşımıza tespih türleri olarak çıkmaktadır.

Tespihin değerini belirleyen en önemli özelliklerden bir tanesi tespihin yapımında kullanılan işlevsel malzemedir. Bu sebepten dolayı oluşumu uzun yıllar süren ve çok az sayıda bulunan fosil tespihler yani kehribar tespih, oltu taşı tespihi ve lüle taşından yapılmış olan tespihler hayranları tarafından oldukça değer kabul görmüş tespihlerdendir. Orijinal olarak satılan orijinal kukatesbihler de büyük ilgiye maruz kalan çeşitlerden bir tanesidir.

Kehribar; kahverengi, sarı, turuncu, bal rengi, konyak rengi, altın rengi, kemik rengi, siyah, renksiz, yeşil ve mavi renklerde bulunabildiği gibi kehribarın oluşumu sırasında fosilleşmiş böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları diğer taşlarda görülmeyen bir özellik olduğundan dolayı kehribardan üretilmiş tespihler çok değerlidir.

Kehribarın; Damla, Sıkma, Zar ve Ateş Kehribar olmak üzere türleri mevcuttur.

Eski dönemlerden bu yana  takı, süs eşyası, gerekse de tespih şeklini alarakorijinal Kehribarın gördüğü bu ilgi ve talepten dolayı seneler içerisinde taklitleri de ortaya çıkmıştır.

Birkaç damla asetonu kulak çöpü tarzında ince bir pamuklu parça ile kehribarın üzerine bırakılır, aseton buharlaştığında gerçek kehribar bundan etkilenmeyecektir, sahte kehribar ise yapışkan hale gelecektir. Bu işlemden sonra parmak izleri sahte kehribar üzerinde kalacaktır.

Kehribar elmasın aksine yumuşak bir maddedir, ince bir nesne alıp çizmeye çalışılırsa gerçek olan hafif bir toz bırakırken sahte olanlar ise çizilmeye karşı direnç gösterecektir.

En etkili bilimsel metotlardan birisidir. Madde kızılötesi ışınlara maruz bırakılır ve nasıl bir tepkimeye girmiş olduğu gözlenir.

Oranlama olarak belirli bir seviye suya oranınca sofra tuzu katılarak solüsyon oluşturulur. Otuz dakikaya kadar karıştırılarak kehribar tuzlu suyun içerisine bırakılır. Gerçek kehribarlar su yüzeyinde yüzerken, sahtelerinin ise batacağı görülecektir.

Özetle şunu ifade edebiliriz ki;

Temel kaide olarak bir tespihin işlenmesi ne kadar güç ise, tespih o kadar değerlidir. Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda kehribar tespih ve orijinal zazateşbihlerin  meraklısı bulunmakta olup, bu kişiler için kaliteli ve orijinal olan tespihler  büyük bir önem arz  etmektedir. Bu sebeple de satın alınırken oldukça dikkatli davranılmalı ve iyice araştırılmalıdır. Kehribar diğer türlere nazaran daha kısıtlı bulunan bir tespih modelli olmasından dolayı diğerlerine nazaran daha kıymetlidir.

 


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
1
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Orijinal Kehribar Tespih Nasıl Anlaşılır?

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image