Sıradanlığı reddedin, şahane olmayı seçin


Sıradan olmayı kabullenmiş kişiler, alışık olmadıkları bir zorluk ile karşılaştıklarında, rutinlerden çıkmaları gerektiği için mızmızlanmaya ve yakınmaya başlarlar. Halbuki bu zorluk, başkalarından daha farklı, daha başarılı olmak için, hayatınızdan daha çok tatmin olmanızı sağlayacak bir fırsat olarak görmek size bambaşka ufuklar açabilir.

Sonunda başarılı olamasanız bile, bu yola çıkmanın heyecanını tadabilir ve anlatacak bir hikayeye sahip olabilirsiniz. Başarırsanız da, artık ortalama olmamanın verdiği tatmini yaşayabilirsiniz. Yeter ki bu sefer bir şeyleri daha farklı yapmaya çabalayın.

Kendiniz olun. Başkalarının yöntemleri sizde çalışmayabilir

Bazen olmayabilir. Yani, motosiklette dünyanın en iyilerinden olamasanız da, grubunuzun en iyilerinden olup insanlara yön göstermeyi deneyebilirsiniz. Belki buluşunuzla dünyada yeni bir çığır açamayabilirsiniz ama birkaç insanın hayatına kolaylık getirerek onların hayatında çığır açabilirsiniz.

Her zaman, insanların eriştikleri nihai başarıyı hedeflemek önünüzü görmenizi, gerçekçi hedefler koymanızı engelleyebilir, daha en baştan başarısızlığa mahkum olmanıza neden olabilir. Onların başarılarını hedef olarak belirlemek yerine, bu başarıya ulaşırken kendilerinde neleri değiştirdiklerine, nelerden vazgeçtiklerine bakarak kendinize bir plan çizebilirsiniz.

En iyi motosikletçi olmak yerine, en iyi motosikletçi olmak için nelerden vazgeçmeniz gerektiğini öğrenmek çok daha faydalı ve eğlenceli olabilir.

İnsanları değiştirmeye çalışmayın

Hedefinize ulaşmaya çalışırken bazı insanlarla ortaklık kurmanız, bazılarına meydan okumanız, bazılarından sakınmanız gerekecek. Ne olursa olsun, bu yolda, diğer insanları değiştirmek için enerjinizi harcamayın. Bunun yerine, bu insanların sizden farklı olduğunu kabullenin ve planlarınızı bu gerçekliğin üzerine inşa edin.

Birlikte çalıştığınız insanlara destek olun

Siz çok odaklanmış ve istekli bir şekilde çalışırken, birlikte çalıştığınız kişiler zorlukları aşamıyor ya da motivasyonunu yitirmiş olabilir. Bu durumda onlara “Neyin var? Bir sıkıntın varsa yardımcı olayım” demek ciddi bir destek ve yardım değildir. Hepimiz bu sorunun laf olsun diye sorulduğunu biliyor ve sorunlarımızı saklamaya devam ediyoruz. Bunun yerine, karşımızdakinin nerede takıldığını anlamanıza yarayacak sorular sormalı ve sorunun kaynağına inmelisiniz.

Değerlendirme yönteminizi değiştirin

Yaptığınız işe bağlı olarak, başarınızı ölçmek için farklı kıstaslar kullanabilirsiniz. Bazen yanlış kıstaslar kullanarak kendimizi doğru yolda sanabiliriz ya da çok yol aldığımız halde kendimizi hala aynı noktada sanabiliriz. Örneğin hedefiniz, bir konu hakkında çok fazla kaynak okuyup bilgi edinmekse, başarı kıstasımız çok kaynak okumak da olabilir, bu kaynakları başka referanslarla doğrulamak da.

Eğer çok fazla kaynak okumanıza rağmen hiçbir referans ile doğrulamadıysanız bu, bakış açısına göre başarısızlık olabilir de olmayabilir de. Bakış açısı size kalmış.

10 işi aynı anda yapmaya çalışmayın

Hepimiz birden fazla sosyal ortam içerisinde, birden fazla iş içerisinde yaşıyoruz. Doğal olarak hepsinde hedeflerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Aslında hedeflerin sayısı ne kadar çok artarsa, her birine ulaşma ihtimalimiz de o kadar zayıflıyor. Örneğin hem çocuğunuza çok fazla vakit ayırıp hem çok iyi bir yüzücü olup hem de kendi işinizi kurmaya çalışıyorsanız bazılarında başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu durumda öncelikleri değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin çocuğunuz henüz gelişme çağındaysa önceliğiniz çocuğunuz olabilir,  bu durumda kendi işinizi kurmayı erteleyebilirsiniz

Kaynak


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sıradanlığı reddedin, şahane olmayı seçin

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image