Sivilce Sorunları ve Tedavisi


Sivilcelerin cilt yapısında ortaya çıkması durumunun belli başlı nedenleri bulunmaktadır. En yaygın olarak görülen neden, ergenlik döneminde cilt yapısındaki yağlanma dengesinin yeniden yapılanması süreçlerinde ciltte sivilcelenme sorunlarının baş göstermesidir.

Aynı zamanda bu süreçlerde kendiliğinden ortaya çıkmayan sivilcelenmelerin, başka bir kaynak nedeniyle (örneğin; stres durumları gibi) kendini belli etmeye başladığı da gözlemlenen sebepler arasındadır.

Aileden kalıtsal olarak alınan genetik faktörlerin de sivilce sorunlarını oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Annesinde ya da babasında sivilcelenme sorunu olan çocukların da bu durumda gençliğinde sivilcelenme sorunu geçirmesi olağan bir durumdur.

İnsan cildi, genel yapısı itibariyle yağlı ya da kuru olabilmektedir. Ancak cilt tipi ne olursa olsun cilt tiplerinin temelinde yatan oldu derimizin altında yatan koruyucu yapıdaki yağ dokusuyla bağlantılıdır. Bu yağ dokusu, cilt yüzeyinde dış kaynaklı oluşabilecek herhangi bir negatifliğe karşı cilt yapımızı korumakla mükelleftir. Buna en büyük örnek güneş yanıklarından cildi çok büyük oranda bu yağ dokusunun koruduğu gösterilebilir.

Bazı metabolizmalarda, işte bu bahsedilen yağ tabakasının çalışır durumlar yağ bezlerinin, aşırı derecede çalışması neticesinde cilt yüzeyindeki gözenekler tıkanmakta ve kaçınılmaz olarak sivilce sorunu ortaya çıkmaktadır. Üstelik sivilce sorunu sadece yüz bölgesinde değil, çoğu zaman cildin yağlanma sorunu yaşadığı diğer bölgelerinde de sıklıkla görülebilen bir problem olmaktadır. Sırt bölgesinde görülen sivilcelenme problemi bu duruma en büyük örneği teşkil etmektedir.

Sivilce sorunlarına kesin tedavi aşamaları

Sivilce sorunlarına kesin çözüm getirebilmek adına uygulanabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak burada yanılgıya düşülen ilk sorun, uygulanan her tedavi yönteminin her kişide aynı süreçlerde aynı sonuçları vereceğine dair oluşan yanlış algıdır.

Yani bu noktada anlatılmak istenen esas durum, her bireyin cilt yapısının farklı olabilmesi ihtimali neticesinde her sivilce problemi için birbirinden farklı tedavi yöntemlerinin de kullanılabilmesi durumudur. Cilt yapısı olarak yaplı bir cilde sahip olan bir birey ile cilt yapısı olarak kuru bir cilde sahip olan bireyin sivilce tedavisi aşamasında aynı süreçlerden geçmesi pek mümkün olmamaktadır.

Kaynak


What's Your Reaction?
Waoow Waoow
0
Waoow
Yaa Yaa
0
Yaa
Nee! Nee!
0
Nee!
Hahaha Hahaha
0
Hahaha
İşte bu! İşte bu!
0
İşte bu!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilce Sorunları ve Tedavisi

Giriş

reset password

Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image